Güncel Tapu Harcı Tutarları Nedir?

Yeni bir ev satın alan herkes tapu harcını ödemek zorundadır. Yeni gelen düzenlemelere göre tapu harcı binde 20 oranında tüm konut sahibi olan vatandaşlardan tahsil edilmektedir. Gayrimenkul ile ilgili devir ve iktisaplarda tapu harcı ise, emlak vergisi değerinden daha az olmamak şartı ile beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. Güncel tapu harcı hesaplama araçları üzerinden de tapu harcınızı hesaplayabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte hem satıcılardan hem de alıcılardan mülk değerinin %2’si tapu harcı olarak talep edilmektedir. Alım satım işlemi yapacağınız zaman kendi payınıza düşen harç oranlarını aldığınız veya sattığınız ev ya da iş yerinin tapuda yer alan resmi bedelinin %2’lik kısmını hesaplamalısınız.

tapu-harci

Tapu Harcını Kimler Öder?

Tapu harcı, alıcı ve satıcı arasında eşit olacak şekilde ikiye bölünerek belirlenir. Konut satın alan bir kişi kendi payı olan tapu bedelinin %2’sini ödemek ile yükümlüdür. Konut satan kişi de payı olduğu tapu bedelinin %2’lik kısmını aynı şekilde ödemelidir.

Bazı özel durumlarda alıcı ve satıcılar kendi aralarında anlaşma yaparak tapu masraflarını aralarında düzenleyebilirler. Karşı taraf ile bu türde bir anlaşma yaptıysanız dikkatli olmanızda yarar olacaktır.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Tapu harçları Tapu Müdürlüğü ile anlaşmalı olan bankalara ödenebilmektedir. Tapu bedeli için ödenecek olan tutar ile ilgili ödemeleri Tapu Müdürlüğü vasıtasıyla mesaj yolu ile sizlere belirtilir. Ayrıca e-tahsilat uygulamaları ile de tapu harcı ödenebilmektedir. Tapu harcı hesaplama işlemlerini yaparak da ödemeniz gereken miktarı tespit edebilirsiniz.

Tapu harcı hesaplama aracı ve gayrimenkul dünyasında yaşanan yeniliklere yer veren https://gayrimenkulprojeleri.net/ adresini ziyaret ederek tapu harçlarıyla ilgili detaylı bilgi alabilir ve hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir