Üst Düzey Güvenlik için Yüz Tanıma Sistemleri

Güvenlik ülke olarak en çok dikkat ettiğimiz noktalardan biri haline gelmeye başladı. Nüfusumuz giderek artıyor ve insan nüfusu arttıkça suç ve suçluların sayısında da artış gözden kaçmıyor. Durum bu şekilde geliştiğinde ise güvenlik elbette bizler için en çok dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri haline geliyor. Güvenliği sağlamak için emniyet güçlerine olan ihtiyacımız aşikar durumda, ama onların her an her yerde olması ve her detayı fark etmesi mümkün değil. Bu devrede güvenlik teknolojisine olan ihtiyacımız gün yüzüne çıkıyor. Güvenlik teknolojisi alanında uzman olan Ekin Technology, yüz tanıma sistemi gibi güvenlik sistemleri sayesinde özellikle insan yoğunluğunun bulunduğu alanlarda güvenliğin sağlanmasına yardımcı oluyor.

yüz tanıma

yüz tanıma

Yüz Tanıma Sistemi Nedir?

Yüz tanıma cihazı sayesinde Full HD kamera görüntüsü ile bütün yüzler algılanır ve analiz edilir. Yapılan biyometrik hesaplar sonucunda veri bankasında bulunan verilerle karşılaştırılır ve sistemde yüzün ait olduğu kişi tespit edilir. Bu işlemi hayata geçiren sistem olan yüz tanıma sistemi, etkin özellikleri ve sonuca kısa sürede ulaştırması nedeniyle son dönemde sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

Yüz tanıma sistemlerini özellikle kalabalık alanlarda görmeye başladık. Dünya genelinde en çok tercih edilen güvenlik sistemlerinden biri haline gelmeye başlayan yüz tanıma teknolojisi havaalanları, stadyumlar, hastaneler, devlet kurumları ve bunlar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu, genel olarak karmaşık durumda olan alanlarda kullanılıyor. Güvenlik güçlerinin her ayrıntıyı gözlemesinin mümkün olmayacağı bu alanlarda yüz tanıma sistemleri onların üzerinden büyük bir yük alıyor diyebiliriz.

yüz tanıma sistemi

yüz tanıma sistemi

Havaalanında yaşanan bir hırsızlık olayı yüz tanıma sistemleri sayesinde kolaylıkla çözümlenebilir. Herhangi bir eşyasını çaldırdığını iddia eden ve şikayette bulunan kişinin ardından yüz tanıma sistemi kayıtları incelenir ve onun analiz ederek sisteme aktardığı veriler kontrol edilir. Kayıtlarda görünen hırsızın yüzünü analiz eden sistem hemen veri bankasındaki verilerle karşılaştırma yapar ve eğer söz konusu kişinin verileri kayıtlı ise hemen bilgilerine ulaşılır. Bu sayede söz konusu hırsızlığı meydana getiren kişi tespit edilerek güvenlik güçlerinin işlemleri kolaylaştırılır.

Yüz taraması yapan bu sistemler biyometrik hesaplara bağlı olarak çalışır. Yani aranan azılı bir katilin sakal bırakması, gözlük takması ya da şapka kullanması onun yüz tanıma sistemine yakalanmaktan kurtaramayacaktır. Kişi sisteme kayıt edildiği takdirde hemen söz konusu alanda tarama gerçekleşir ve tanınmamak için ne yaparsa yapsın sistem otomatik olarak kişiyi tespit eder. Gerçek zamanlı olarak tarama yapan bu sistemler aynı zamanda gerçek zamanlı alarm üretir ve bahsi geçen kişi için uyarı verir. Tanınmamak için elinden geleni yapan kişi güvenlik güçlerinin gözünden kaçmayı başarsa da, yüz tanıma cihazından kaçamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir