Gebelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Gebelik dönemi boyunca anne adaylarına tavsiye edilen en rahat yatış pozisyonu her zaman sola doğru yan yatış pozisyonudur. Sağ tarafta büyük toplar damarların yer almasından dolayı sağa tarafa yatılmaması gereklidir.

hamilelikte uyku pozisyonu

hamilelikte uyku pozisyonu

Aksi takdirde rahim, toplar damara büyük bir baskı yapmaya başlar. Bu durum ise kalbe giden kan oranının azalmasına yol açar. Sağ tarafa yatılması ayrıca vücudunuzda ödem oluşması riskini de çoğaltır.

Gebelikte Sırt Üstü Yatılır mı?

Gebeliğin ilk üç ayındaki yatış pozisyonu anne adaylarına bağlı olarak değişebilmektedir. Yüz üstü pozisyon dışında hangi şekilde rahat ediliyor ise o şekilde yatılabilir. Bu dönem içerisinde bebek küçük olduğundan dolayı rahim damarlarına herhangi bir şekilde baskı gitmeyecektir.

gebelikte uyku

gebelikte uyku

İlk üç aylık dönemden sonra sırt üstü yatmaktan uzak durmanız gereklidir. Gebelik haftaları ilerlediği zaman rahim de büyüdüğü için sırt üstü yattığınız zaman bütün ağırlığınızı omurgaya ve bağırsaklara vermiş olursunuz. Bu durum ise bel ve sırt ağlarılarınız çoğalmasına sebep olabilir. Anne adayları bu tür uyudukları zaman yorgun bir şekilde de uyanabilmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir