Ekonomi Mezunlarının Çalıştığı Alanlar

Ekonomi bölümü bilindiği gibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki bölümlerden birisidir. Ekonomi bölümü bünyesinde hem sayısal hem de sözel dersleri barındırır. Bu bölümde ekonomi bilimi, ulusal ve uluslararası para piyasaları, ticaret hukuku gibi geniş kapsamlı eğitimler verilmektedir. İster ülkemizde olsun ister dünyada, ekonominin gittikçe küresel bir boyuta ulaştığı günümüzde ekonomi bölümü gerçekten önemli bir yere sahiptir. Ekonomi bölümü mezunları nerede ve ne iş yaparlar? Şimdi buna bakalım.

ekonomi

ekonomi

Kamu ve Özel Bankalar

Ekonomi mezunları banka da dahil olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Kamuda çalışmak isteyen ekonomi mezunları için KPSS sınavı mecburidir. Ayrıca ekonomi mezunları özel bankalarda yönetici kadrolarında görev yapabilmektedirler. Bankaların bireysel ya da kurumsal bölümlerinde çalışabilmektedirler.

Özel Şirket Birimleri

Ulusal ve uluslararası özel şirketlerin çok sayıda departmanında ekonomi bölümü mezunları için iş alanları bulunmaktadır. Finans, muhasebe, insan kaynakları, dış ticaret gibi bölümlerde ekonomi bölümü mezunları istihdam edilebilmektedir. Çok uluslu şirketlerde, ithalat-ihracat yapan firmalarda ekonomi bölümü mezunlarından İngilizce bilgisi de istenebilmektedir.

ekonomi mezunları

ekonomi mezunları

Akademi

Ekonomi bölümü mezunları akademisyen olarak üniversitelerde görev yapabilmektedirler. İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’nde öğretim görevlisi olabilmektedirler. İlgili derslerin verildiği diğer bölüm ve üniversitelerde de aynı şekilde akademisyen olarak çalışmaları söz konusudur. Akademisyen olmak isteyen ekonomi bölümü mezunlarından yüksek lisans ya da doktora gibi lisansüstü dereceler beklenebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir