Boyun Ağrısı Nedenleri

Dünya da ve ülkemizde toplum hayatında özellikle çalışan insanlarda en yaygın görülen sağlık sorunlarının başında boyun rahatsızları gelmektedir. Boyun rahatsızlıkları, boyun düzleşmesi, kramplar, tutulmalar ve fıtık şeklinde değişim gösterir.  Boyun rahatsızlığının nedenleri arasında ilk sırayı genel oturuş bozukluğundan kaynaklanır.

Bunun sorunların dışında masa başı işler, ev işleri ve daha birçok çeşitli nedenlerden dolayı yaşanan kazalar insanların boyun rahatsızlığı çekmesinin temel nedeni olmuştur. Boyun ağrısından kurtulmak çok kolaydır, ancak bunu kendi imkanlarımız ile değil doktor kontrolünden gidermek gerekir.

boyun ağrısı nedenleri

boyun ağrısı nedenleri

Oturuş Pozisyonunun  Boyun Rahatsızlıklardaki Önemi

İş yerinde uzun süre oturuş bozukluklarından kaynaklı olarak görülen kireçlenme boyun hastalıklarının süre olarak uzamasını sağlar. Boyun rahatsızlığı yaşayan insanlar genelde doktora gitmek yerine kullandıkları kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla yaşadıkları ağrılara çözüm arıyorlar. Uzun süre yaşanan boyun ağrılarından kurtulmak için kesin olarak fizik tedavi görülmelidir. Boyun rahatsızlıklarında yapılması gerekenler içerisinde birkaç günlük dinlenme, oturuş pozisyonuna dikkat etme, ağır taşımaktan kaçınma boyun bölgesinin biraz daha rahatlamasını sağlar. Sıcak ve soğuk pres uygulaması konusunda kesinlikle doktor tavsiyesi alınmalı ve buna göre çözüme gidilmelidir.

Boyun rahatsızlarında bazı dönemlerde doktor kontrolü dahilinde sıcak uygulama yapmak ağrıyan ve kasılan kas dokusunun açılması bölgenin rahatlamasına neden olmaktadır. Boyun hastalığı olan insanların ani şekilde boyunları çevirmesi hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle ani hareketler kaçınılması gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir