İnternetsiz Çocuk Büyütmek Mümkün mü?

Çağımız her ne kadar teknoloji çağı olarak dillendirilse de çocukların teknolojinin kullanımına bilgisiz olmaları ve yanlış kullanıma yer vermeleri beraberinde sıkıntılara neden olabiliyor.

İnternet Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle cep telefonu tablet gibi kullanımlara çocuk yaşlardan itibaren alışan çocuklar sonrasında ise göz bozukluğundan dikkat eksikliğine kadar farklı hastalıklar ile karşılaşılmasına neden oluyor. Bunların önüne geçmek için çocuklarımızı büyütürken dikkatli olmamız önemlidir.

İnternetsiz bir dünyada çocuk büyütmek elbette cevap olarak imkânsız olarak dillendirilebilir. Eğer siz sıklıkla internete giriyor, cep telefonunuz ile uğraşıyor, sosyal hesabınız ile sürekli iletişim halinde oluyorsanız çocuğunuzun internet âlemine katılmaması da imkânsızdır.

Anne ve babalar öncelikle kendi davranışlarını kontrol ederek çocuklarının da davranışlarına yön verebilirler. Çok gerekli değil ise evinize internet bağlatmanız gereksizdir. Eğer iş için kullanıma sahip değilse ve ekstra bir sebep ile mecbur değilseniz internet bağlantısı kullanmayın. İnternetin ev içinde olmaması sizin de bilgisayar ya da telefon ile zaman geçirmemenize etki edecektir.

Çocuğunuz ile Zaman Geçirin

İnternetsiz bir ev ortamında çocuklar anne babaları ile daha fazla zaman geçirmenin avantajını elde edeceklerdir. Çocuklar ile zaman geçirmek oldukça önemli olmak ile beraber onlar ile kaliteli zaman geçirmek daha önemlidir. Bu sebep ile kaliteli zaman içinde hem onları eğiten hem de eğlenmenizi sağlayacak olan ortak oyun seçimlerine yer verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir