Disleksi Hastalığı Nedir?

Birçoğumuzun pek de bilmediği, adını duymadığı belki de başına gelmedikçe çok da dikkatini çekmeyecek olan bir konu. İşte tam da bu neden ile 1 ile 7 Kasım tarihleri arası tüm dünya genelinde disleksi haftası olarak kutlanıyor.

Hastalığı bilmeyenler, yakınlarında böyle insanlar olsa bile durumun farkına varmayabilir ama aslında konu son derece özel.

disleksi

disleksi

Bilmeyenler için açıklamak gerekirse disleksi sözcüğünün temel anlamı özel öğrenme güçlüğü ve bu sorunu yaşayan bireyle dikkat, planlama ve organizasyon konusunda problem yaşarken, kimi harflerin ve rakamların yerlerini karıştırabiliyorlar. Örneğin r ile y, s ile z, f ile v en sık karıştırılan harfler ve ona göre de yazdıkları için okula başladıkları zaman ciddi bir problem yaşıyorlar.

O yüzden başta öğretmenler olmak üzere, yakın çevresinin bu konuda fikir sahibi olması gerekiyor. Ama şunu baştan söylemek gerekiyor ki bu sorun bir engel değil. Bu sorun bir zeka geriliği değil hatta tam tersi bu sorun normal ve normal üstü zekaya sahip insanlar da görülüyor. Bunun en iyi örneği elbette Albert Einstein.

Yapılması Gereken Şeyler

Aileler eğer çocuklarında böyle bir durumdan şüphe duyarsa öncelikle mutlaka bu alanda özel eğitim alan bir uzmana başvurmalı zira disleksinin de kendi içinde farklı seviyeleri oluyor.

disleksi nedir

disleksi nedir

Artık ülkemizde bu konuda gönüllü olarak çalışan dernekler var, bu derneklerden çocuğun özel eğitim alınması sağlanmalı. Öğretmeni ile durum konuşulmalı ama tüm bunların yanında sabırlı, yapıcı ve olumlu olunmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir