Çocuk ve Televizyon

Şimdi tatil zamanı. Anneler evde kalan çocuklarla bazen ne yapacaklarını bilemez hale geliyorlar. Bu durumda televizyon bir kurtarıcı olarak devreye giriyor.

Dikkat edilmeden, ne yayınlanırsa seyreden çocuklar yetişiyor. Bu öğüt anneleri kızdırabilir ama söylenecek tek şey çocuğunuza televizyon seyrettirmeyin olacak.

Bilgisayar bile bir beceri gerektirdiğinden televizyondan daha iyi sayılabilir. Oysa televizyon karşısında hareketsiz kalan çocuk iyice pasifleşiyor, hareket etmiyor, giderek denileni işitmez hale geliyor.

çocuk ve televizyon

Göz teması kuramıyor, hatta kendi etrafında dönme veya sallanma gibi garip hareketler yapmaya başlıyor. Bu durum otizmin başlangıç belirtileri. Çocuk ve televizyon birbirinden uzak durması gereken kavramlar.

Denetimli Seyrettirme

Tam olarak engelleyemiyorsanız hiç olmazsa televizyon izleme saatleri koyun. Ya da program seçimi yapın. Çizgi film seyrediyor diye düşünmeyin.

0-3 yaş grubu çocuklarda somut kavramlar yoktur, her seyrettiğini gerçek sanabilir. Yani ufaklık superman gibi uçmayı deneyebilir. Televizyon karşısında büyüyen 0-3 yaş grubu çocukların gelişimlerinin geri kaldığı artık kesinleşmiştir.

denetimli televizyon izleme

denetimli televizyon izleme

Çocukların hayal dünyası her an gelişmektedir ama siz bu dünyayı şiddet dolu filmlerle, her an her silahın patladığı programlarla doldurmayın.

Çocuklar oyun oynayarak, arkadaşlarıyla beraber olarak, sokaklara çıkarak, oyun parklarına giderek,  çocuk kitapları okuyarak büyürlerse ruhsal gelişimlerini sağlıklı olarak tamamlarlar.

Çocuk ve televizyon birlikteliği zararlıdır. Belki ağır bir tanımlama oluyor ama televizyona boşuna aptal kutusu denmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir