Çocuğunuza Bunları Yapmayın

Her anne baba çocuğu için en iyisini ister, en iyi şekilde büyütmek, en iyi şekilde yönlendirmek ister. Ancak bunları yaparken bazen hatalara da düşebilir. Unutmayın yetişkin olsanız da siz de hata yapabilirsiniz.

Çocuğunuza Bunları Yapmayın

Çocuğunuza Bunları Yapmayın

Yaptığımız hatalar birbirine çok benzerlikler arz ediyor. Örneğin, çocuğunuza bir şey anlatmak isterken onu korkutmayın, anlayabileceği bir dille anlatmaya çalışın. Baban kızar, o kızar bu kızar şeklinde konuşup gereksiz baskı altına sokmayın.

Canınızdan Çok Sevdiğiniz İçin Bir şey Yapmadan Önce Düşünün

Onu dudaklarından öpmeyin, modern olmak adına onunla birlikte banyo yapmayın. Bedenine o istemedikçe kimsenin dokunamayacağını öğretin. İstemiyorsa eğer ‘teyze öpsün bir kere’ diye ısrar etmeyin.

Unutmayın ki çocuklar sözlerle değil görerek öğrenir, nasıl davranmasını istiyorsanız önce siz öyle davranın ki sizi model alsın.

Annelik

Annelik

Akraba dahi olsa kimse ile onu tuvalete yollamayın. Otobüste ‘otur teyzenin kucağına, sıkış amcanın yanına’ diyerek yabancılarla bağını kuvvetlendirmeyin.

Bir şeyler anlatırken onu gerçek anlamda dinleyin, eğer onu dinliyormuş gibi yapıyorsanız çocuk bunu hemen hisseder ve aranızdaki bağı zayıflatmış olursunuz.

Korkutarak değil, izah ederek açıklayarak anlatın. Günde en az 3 kez çocuğunuza sarılın, sarılmanın önemli bir bağ kurma yöntemi olduğunu unutmayın. Sizinle bağı güçlü olan çocuğunuzun dışarıya yönelme ihtiyacı azalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir