Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlık, hayatımızı hak ettiğimiz şekilde yaşamamızı ve sevdiklerimizle uzun yıllar geçirmemizi sağlayan önemli bir faktördür. Sağlığımıza özen göstermemizin önemini daha küçük yaşlarda ailemizden öğrenmeye başlar ve hayat boyu uygulamaya çalışırız.

beslenme

beslenme

Yemek Pişirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Peki, sağlıklı olmak nedir ve ne yapılmalıdır? Aslında bunun cevabını bilmeyen yoktur, çünkü sürekli olarak yazılı ve görsel basında sağlık hakkında açıklamalar yapılıyor ve dikkat edilmesi gereken maddeler sıralanıyor. Bu maddelerin en başında da beslenme geliyor.

sağlık

sağlık

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için yemek yememiz ve bunu doğru şekilde yapmamız gerekebilir. Mesela hazır gıdaların sağlığımızı ne kadar tehdit ettiğini uzmanlar sürekli olarak dile getiriyor. Ben evime hazır gıda sokmuyorum ve çoğunluklu da dışarıda yemek yemem deseniz bile yine de masum sayılmazsınız.

sağlıklı beslenme

sağlıklı beslenme

Neden mi? Eğer evinizde yemek yaparken gerekenden fazla katı ya da sıvı yağ kullanıyorsanız, sık sık kızartma yapıyorsanız ya da krema ve türevleri ürünleri kullanarak yemekler pişiriyorsanız tehlikedesiniz demektir. Az yağ ile yemek yapmanız gerektiği gibi kızartmalarınızı da yağda kızartmak yerine fırında kızartarak aynı sonucu elde edebilirsiniz. Bir de her yemekte salata tüketmesiyle övünen insanların, hazır salata sosları kullandığını da düşünürsek salatanın amacına ulaşmadığını da söylemekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir