Birikim Yapmakta Zorlananların Mutlaka Değerlendirmesi Gereken Noktalar

Birikim yapmakta zorlanıyorsanız bunu bir an önce değiştirmeye gitmek istiyorsanız mutlaka el atmanız gereken birkaç nokta var. Bunları zaman içerisinde bir düzene oturtarak birikiminize destek vermiş olabilirsiniz.

Gelir ve giderlerinizi aylık olarak kontrol etmek ve para biriktirmek için değinilmesi gerkeen noktalar var.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi kartları o an bir ödeme yapmadığımız için para harcama konusunda büyük bir yanılgıya sebep olan ilk faktör aslında. Yapılan taksit oranların fazla olması harcadığımız paranın önemsizliğini düşünmemize sebep olabilir. Kredi kartlarınızın limitlerini düşürerek aylık olarak nakit paranızı biriktirmenize büyük bir fayda sağlayacaktır.

Nakit tasarruf

Nakit tasarruf

Herkesin mutlaka ödemesi gereken faturaları var. Bunları daha az ödemek için tasarruf yapılması gerekmekte. Gereksiz yere elektrik ve su kullanımından uzak durulması gerekli. Örneğin uzun programla çamaşır makinası çalıştırmak yerine çok önemli olmayan kıyafetler için kısa programlar tercih edebilirsiniz.

Vadeli hesap oluşturmak biriktirmiş olduğunuz bir miktar paranın bankalarca açılan hesaplarda bulunmasıyla beraber zaman içerisinde harcamadığınız sürece paranızın değer kazanmasına ve durduğu yerde artmasına sebep olacaktır. Vadeli hesaplar sayesinde yatırdığınız paranın aylık faiz oranına göre büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.

Nakit birikim

Nakit birikim

Aylık olarak araç ya da yola harcadığınız giderleri hesaplamak birikiminiz de büyük rol oynayacaktır. Araç yakıtı masraflarını kısmak ve bu giderdeki parayı biriktirmek için yakın mesafeleri yürüyebilirsiniz hem de bedeninizi hareketli tutmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir