Barcelona’da Gezilecek Yerler

İspanya’nın kuzeydoğu kıyısında bulunan ve en büyük ikinci kenti olan Barcelona, Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Gezilecek yerleri bakımından İspanya’nın turizm başkenti olarak da bilinmektedir. Tarihi dokusu, müzeleri ve farklı kültürü bulunan Barcelona, gezilip görülmesi gereken eşsiz güzellikleri içinde barındıran, ziyaretçilerine adeta görsel şölen yaşatan bir şehirdir.

Barcelona, ziyaretçilerini etkilemeye ilk olarak muhteşem mimarisi ile başlıyor. Tarihi yapılara ilgisi olmayan kişilerin bile dikkatini kolaylıkla çeken şehir mimarisi gotik ve modern havayı müthiş bir şekilde dengeliyor. Modernizm akımını şehrin her köşesinde görebilmeniz mümkün ve bu ünlü mimari eserlerin büyük bir kısmı sadece bir kişiye ait, Mimar Antoni Gaudi.

Sanat müzeleri, tarihi yerleri, parkları, meydanları ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer ve rüya gibi bir şehir olan Barcelona’yı gezmek için tatilinizi uzatmanız gerekebilir. Sizin de yakın zamanda Barcelona’yı gezmek gibi bir planınız varsa ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte Barcelona’da gezmeniz gereken yerlerden birkaçını sizin için listeledik;

 

 

  • La Rambla; listenin en başında bulunan La Rambla, Barceleno merkezinde Barri Gotic ve El Raval arasındaki sınırı oluşturan ve Plaça de Catalunya’ya bağlanan 12 km uzunluğunda bir caddedir. Dünyaca ünlü markaların mağazalarının ve şık restoranların bulunduğu bu caddeyi mutlaka gezmelisiniz.
  • Sagra da Familia; Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı ama 1926 yılında bir tramvayın altında kalması sonucunda hayatını kaybetmedi nedeniyle yarım kalmış bir bazilikadır (kral sarayı). Yapımı halen devam ettiği için halk arasında bitmeyen klişe olarak da bilinmektedir.
  • Park Güell; yine ünlü mimar Antoni Gaudi’nin imzasını taşıyan bir kamu parkıdır. Parkın inşasına 1900 yılında başlanmış ve 1914 yılında son bulmuş ancak 1926’da halka açılmıştır. 1984 yılında ise UNESCO tarafından “Dünya Mirası Alanı” ilan edildi.
  • Casa Batllo; her yıl yaklaşık 700.00 ziyaretçi kabul eden yapı bölgenin en popüler yerlerinden biridir. Mimarlığını Gaudi’nin üstlendiği bu yapı günümüzdeki görüntüsüne 1904 yılında yine Gaudi ve asistanları tarafından yeniden restore edilmesi sonucunda kavuşmuştur. Yapının en dikkat çeken bölümü ön cephenin çatı kısmında bulunan ejderha sırtı görüntüsüdür.
  • Katalan Müzik Sarayı; Barcelona’nın La Ribera semtinde bulunan bir konser salonudur ve Katalan Rönesans Hareketi’nde önemli bir yere sahip olan Orfeo Catala Korosu için inşa edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir