Ay Tutulması Nedir ?

Ay tutulması birçok kişi tarafından merak edilen önemli konulardan biridir. Ay tutulması nedir ? Ay tutulması kendi yörüngesinde dönen ve ayın dünyanın gölgesine girmesi ile birlikte meydana gelen bir durumdur. Dünyanın gölgesine girerek,  güneş ışınlarının da gelmesini engeller. Ayın Dünyanın Gölgesine girerek geçmesi ile birlikte görülen ay tutulması süresi ise yaklaşık olarak 40 dakika ve 1 saat arasında değişim gösterebilmektedir. Çünkü ay 3456  metre kadar bir hareket alanına sahip olduğu için süre 40 dakika ile 1 saat arasında olmaktadır. Güneş ışınları ise kırılmaya uğraması sebebiyle dünyaya yansımaz. Bu sebeple de belirli bir süre içerisinde karanlık oluşur. Ay tutulması nedir? ay tutulması dünyanın yörüngesine girerek güneş ışınlarının gelmesini engelleyerek meydana gelen bir Galaxy hareketi olarak görülmektedir. Ayın ise rengi Dünya’nın yörüngesinden geçmesi ile birlikte kırmızıya döner. Böylelikle güneş ışınları dünyaya belirli bir süre boyunca uğramaz. Ay tutulması hiç gerçekleşmeyebilir de fakat toplam olarak en fazla üç defada oluşabilmektedir.

Ay Tutulması Nedir

Ay Tutulması Nasıl Gerçekleşir?

Ay tutulması oluşmasının sebepleri nelerdir? Ay tutulması nedir? Öncelikle meydana gelen ay tutulması, dünyanın yörüngesine giren ayın gölgesine girerek ve bu sebeple de güneş ışınlarının dünyaya uğramasını engellemesiyle belirli bir süre güneş ışını uğramaz . Ay tutulmasının gerçekleştiği süreç ise dolunay zamanlarında meydana gelir. Ay tutulması nedir? Dolunay zamanı, dünyanın yörüngesine giren  Dolunay zamanı oluşan, ay tutulması güneş ışınlarının kaybolmasına sebebiyet verir.  Böylelikle gerçekleşen ay tutulması birçok kişi tarafında gerçekleştiği süreçte hayretler içerisinde izlenmektedir. Ay Dünya’nın uydusudur ve kendi yörüngesinde dönen ay, dünyanın yörüngesine girerek tutulma sağlaması ile ay tutulması meydana gelir.

Ay tutulması ve Etki Alanları

Ay tutulması  bazen Hiç gerçekleşmeyebilir. Şimdiye kadar kötü bir etki ile  sonuçlanmıştır. Sadece ayın yörüngesinden dünyanın yörüngesine girmesi sırasında dünyanın Gölgesine geçmesi ile birlikte ışığında dünyaya ulaşması engellenir. Böylelikle gerçekleşen önemli ve en son gerçekleşen ay tutulması en son olarak 2020 yılında meydana gelmiştir. Bazen  iki kez meydana gelen ay tutulması en fazla 3 kez de meydana gelebilmektedir. Ay tutulması ne zaman gerçekleşir? Ay tutulmasının gerçekleşmesi Dolunay zamanlarında meydana gelir. Dolunay zamanında meydana gelen ay tutulması 40 dakika ile 1 saat arası sürebilmektedir. Nadir sebeplerle hiç gelişmeyebilir de.  Ay tutulması nedir? Ay tutulması kendi yörüngesine dolaştığı  esnada dünyanın  yörüngesine girmesi ile gerçekleşen bir olaydır. Ay bir saatte ise 3456 kilometre hareket olanağı sağlar. Ayın yörüngesine girmesi sebebiyle gerçekleşen olayda güneş ışınları ise dünyaya uğramadığı için tamamını örtmüş vaziyettedir ve ay kırmızı ve bakır renklerini almaktadır. 40 Dakika ile 1 saat arası süren ay tutulması daha sonra kendi yörüngesinde devam etmesi ile birlikte eski haline geri döner.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir