Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Kendisini yatırımcı olarak tanımlayan insanlar borsada işlem yapmayı tercihe diyorlarsa bunu tamamen kâr elde etmek amacıyla gerçekleştirmektedir. Borsada yer alan menkul kıymetlerin alım-satım işlemleri yapılarak gelir elde edilir. Borsada çok yüksek gelir elde etmek mümkün görüldüğünden birçok insan borsaya girmeyi düşünür. Ancak borsa riskleri bulunur ve bunları bilmeden borsaya girmek son derce yanlış bir karar olacaktır.

Borsada yer alan riskler;

  • İşlem riski,
  • Fiyat riski,
  • Faiz oranı riski,
  • Enflasyon riski,
  • Piyasa riski,
  • Finansal risk,
  • İş riski,
  • Yönetim riski,
  • Psikolojik risk, şeklinde sıralanabilmektedir.

Deneyimsiz borsacılar bu risklerden maksimum seviyede etkilenecektir. İlk denemesinde başarılı olamayan ve tekrar denemeden borsadan uzaklaşan insan sayısının çok fazla olma sebebi bu borsa riskleridir.

Borsa Riskleri Nelerdir Nasıl Önlenir

Borsa Risklerini Artıran Etmenler Neler?

Borsada almanız gereken riskler her zaman olacaktır. Risk olmadan herhangi bir kazanç elde etmek mümkün olmaz. Ancak almanız gereken bu riskleri artıran etmenler yer almaktadır. Aslına bakıldığında bütün çaba bu riskleri minimum seviyeye çekerek düzenli bir şekilde kazanç elde etmektir. Fakat bu her zaman mümkün olmaz.

Girişimcileri zorlayan borsa riskleri deneyimsiz kişiler için maksimum düzeydedir. Eğer daha önce hiç borsada işlem yapmadıysanız ciddi gelirler elde etmek çok kolay olmaz. Aceleci davranmadan acemi olduğunuzu kabul etmeniz ve iyi düşünüp hamleler yapmanız gerekir. Etrafınızdaki insanların kazanç sağladığı ürünlere yatırım yapmak sizi zarara sokabilir.

Borsa birçok farklı parametreden etkilenmektedir. Bu parametreleri kabul etmez ve onlara saygı duymazsanız borsada başarılı olma şansınız olmaz. Parametreleri umursamadığınız anda riskler artmaya ve başarı oranınız düşmeye başlayacaktır.

Son olarak piyasaları takip etmemek de riskleri artıran önemli bir hatadır. Sürekli olarak televizyon ekranlarından ya da internet üzerinden borsayı takip etmeniz gerekmektedir.

Borsa Riskleri Nasıl Önlenir?

Borsa risklerinin tamamen önlenmesi ve risksiz bir kazanç dönemine girilmesi mümkün değildir. Her zaman bir risk mevcut olacaktır. Borsanın kuralı olan bu risklerden minimum seviyede etkilenmek amaçlanır. Bunu başardığınız an borsa riskleri sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

Risklerin önlenebilmesi için birkaç farklı metot belirlenmesi gerekmektedir. Karşınıza çıkabilecek durumlar için çok öncesinden yol haritanızı çizerseniz risk etmeni azalır ve daha rahat bir süreç geçirirsiniz.

Para hırsıyla hareket etmek en büyük hatalardan bir tanesidir. Bir yandan duyguları da işin içerisine karıştırırsanız borsa riskleri olumsuz etkilerini gösterir. Bunun basit bir yatırım olduğunu ve profesyonelce yönetmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir