Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacılık birçok yönden avantajlar sunan bir meslek. Bankaların harika bir çalışma ortamının olması insanları etkileyen ilk etmen. Kapalı ve temiz bir alanda çalışmak herkes tarafından çok beğenilen bir durum. Bunun yanı sıra belli kıyafet zorunlulukları da herkesin şık olmasını sağlıyor. Bu da birçok kişi için sevilmesine sebep olan bir etmen.

Bankacılık mesleğinde insanlara sunulan kariyer imkânı ve verilen maaşların iyi düzeylerde olması insanların bankacı nasıl olunur sorusunun cevabını merak etmesine sebep oluyor. Bankacı olmak için üniversitelerin bankacılık ile ilgili bölümlerinden mezun olmanız şart değil. Fakat bankaların da kendilerine özel kıstasları ve beklentileri bulunuyor. Bunları her zaman karşılamanız gerekli.

Bankacı Nasıl Olunur

Bankacı olmak için karşınıza iki farklı engel çıkar. Bu engellerin ilki bankalar tarafından düzenlenen sınavlardır. Her banka kendi işe alımları için özel sınavlar hazırlar. Bu sınavların tarihleri önceden belirlenir ve sınavlarda istenen başarıyı sağlamanız istenmektedir. Adaylar başarı sıralamasına göre sıralanır ve sonrasında ikinci aşamada olan sözlü mülakat için çağırılırlar.

İnsanların bankacı nasıl olunur sorusunun cevabındaki zor kısımlardan bir tanesi bu sözlü mülakatlardır. Sizlere sorulan sorulara doğru bir yanıt vermeniz gerekirken bunun yanında konuşma tarzınızın, kılık kıyafetinizin ve hareketlerinizin istenen şekilde olması gerekmektedir. Eğer hem sınavda hem de mülakatta başarı elde ederseniz bankacı olmak için önünüzde herhangi bir engel kalmayacaktır.

Bankacı Olarak Hangi Mevkilerde Çalışılabilir?

Bankaların kendi içerisinde hiyerarşik bir düzeni yer almaktadır. Sınav ile yaptığınız girişlerde en alt kademeden başlamanız gerekli olur. Fakat bankacılık ile ilgili bölümlerden mezun olduysanız 1-2 kademe daha üstten de başlama ihtimaliniz de söz konusu olacaktır. Genellikle talep oldukça fazla olduğundan bankalar en alt kademeden başlatmayı tercih etmektedir.

Bankacı olduğunuzda çalışabileceğiniz mevkiler;

  • Gişe görevlisi,
  • Gişe asistanı,
  • Müşteri temsilcisi,
  • Müfettiş,
  • Banka müdürü,
  • Genel müdür, olarak sıralanmaktadır.

Sürekli olarak merak edilen bankacı nasıl olunur sorusunun yanıtında başlanılan ilk pozisyon gişe görevlisidir. Bankalara gidip numara alarak işlemlerimizi gerçekleştirdiğimizde bizimle ilgilenen kişiler gişe görevlisidir. Gişe görevlisi olarak geçirdiğiniz belirli bir süreden sonra banka yönetimi tarafından daha iyi bir pozisyona getirilebilirsiniz. Tabi ki burada performansınız da önem arz edecektir.

Herkesin Banka Müdür Olması Mümkün mü?

Bankalarda müdür pozisyonunda olan kişiler en dolgun maaşı alan kişiler olur. Bu sebeple de insanlar bankacı nasıl olunur sorusunu genellikle bu pozisyon için sorarlar. Bankaların bu pozisyonlara getirdikleri kişiler konusunda belirli kıstasları yer alır. Bazı bankalar üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmayan kişilerin bu pozisyona gelmesine izin vermez. Bazı bankalarda ise bankacılık ile bağlantılı olmayan sayısal bölümler de geçerli sayılabilir.

Üniversite eğitiminizi bankacılık üzerine almadıysanız müdür pozisyonuna gelmeniz çok kolay olmayacaktır. Rakiplerinizin önüne geçmek adına kusursuz bir şekilde çalışmanız dahi yeterli olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir