Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın tarihte ilk ortaya çıkması ve kullanımı M.Ö. 3000 yılına kadar dayanır. Hikayelere göre Çin imparatorunun önüne düşen kaynar suya düşmüş ve bir süre sonra o bölgenin fazla tercih edilen içeceği haline gelmiş. 5000 yıl sonrasında günümüzde ise faydaları hala keşfedilmeye devam eden ve birçok sağlık sorununun ortadan kaldırılmasında yardımcı olan bir içecek haline gelmiştir.

yeşil çay

yeşil çay

Araştırmalar yeşil çay faydaları arasında en çok kanseri engelleme ve kanser hücrelerinin yayılmasının yavaşlaması üzerinde etkisi olduğunu açıklıyor. Bilimsel araştırmalar dahilin de kolesterol ve tansiyonun düşmesi, şeker hastalığının önlenmesi ve fazla yağların yakılması da yer alıyor.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel çayların hazırlanışından farklı bir yol izlemeniz gerekli değil. Bir fincan çaya bir çay kaşığı kuru yeşil çay yaprağı eklemeniz yeterli oluyor. Su kullanımını iyi sudan yana yapmanız çayın tadı açısından daha yararlı olur.

yeşil çayın faydaları

yeşil çayın faydaları

Suyu kaynattıktan sonra ocağınızı kapatın ve 4-5 dakika kadar bekleyin. Kabarcıklar yok olduktan sonra biraz soğumasını bekleyin ve bardağın üstüne yerleştirdiğiniz süzgeç ile yeşil çayın üzerine ilave edin. 2-3 dakika daha bekledikten sonra sağlıklı çayınız hazır. Yeşil çay faydaları arasında yer alan tüm özelliklerden sizler de yararlanmaya başlayabilirsiniz.

bitki çayları

bitki çayları

Ek olarak dikkat etmeniz gereken suyun tam kaynar halde olduğu anlarda bardağa boşaltmamanızdır. Yeşil çaylar 80-85 derece su ile demlenirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir