Uykuda Konuşma Sebepleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre 3 ile 12 yaş arasındaki çocukların %50’lik kısmı, yetişkinlerde ise %5’lik bir kısmının uykularında konuştuğu ortaya çıkmıştır. Uykuda konuşma sebepleri henüz tam olarak bilinmese bile bazı ufak tefek ipuçları uzmanlar tarafından belirlenmiştir.

Uykunuzun herhangi bir aşamasında uykunuzda konuşmaya başlayabilirsiniz. Bu durumun ortaya çıkması ise uykunun kendisidir. Fakat bazı durumlarda ciddi bir uyku problemi ya da sağlık problemi yaşadığınızın da bir işareti olabilir.

REM uykusu davranış bozukluğu ve uyku terörü gibi sebepler bazı insanların uykularını uyurken konuşmalarına ve bağırmalarına ya da çığlık atmalarına sebebiyet verebilir.

Uyku Terörü ve REM Uykusu Davranış Bozukluğu

Uykuda Konuşma Sebepleri Nelerdir?Uykuda Konuşma Sebepleri Nelerdir?

Uykuda Konuşma Sebepleri Nelerdir?

Gece terörü olarak adlandırılan uyku terörü genel olarak çığlık atma şeklinde ortaya çıkar ve beraberinde fiziksel hareketler de başlar. Uyku terörü yaşayan kişileri bu uykularından uyandırabilmek oldukça güçtür.

REM uykusu davranış bozlukluğu yaşayan insanlarda ise uyurken konuşma, bağırma ve homurdanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Uyku sırasında uyurgezerlik gibi büyük bir problem yaşanıyor ise vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir