Sporda Sakatlanmalardan Korunmak İçin Bunlara Dikkat

Spor yapmak tabii ki de çok faydalıdır ama bilinçli yapılmalıdır. Çünkü günümüzde birçok bilinçsiz spor yapan insan var. Ve bunun sonucunda da çeşitli sıkıntı oluşturan sakatlıklar meydana geliyor. Spor sakatlanmaları hususuna son vermek için hareketleri nasıl yapacağınızı ve nelere dikkat etmenizin gerektiğini net bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor.

Aman Dikkat

Mesela koşmak. İnsanlar koşarken bile bilinçsiz maalesef. Her şeyin azıdır kar olan. Koşmayı abartırsanız adale yorgunluğu, aşırı kullanım yaralanmaları ve kas zedelenmesi gibi birçok sakatlıkla uğraşırsınız. Bunlar okunduğu kadar kolay sakatlıklar değildir. Koşuya başlamadan önce bir kontrole gitmenizde de ayrı bir yarar olacaktır.

Sporda Sakatlanmalardan Korunmak İçin Bunlara Dikkat

Sporda Sakatlanmalardan Korunmak İçin Bunlara Dikkat

Herhangi bir kalp hastalığınız varsa kesinlikle koşmamanız gerekiyor. Bu size tamamen zarardır. Mümkünse rüzgara karşı koşun eğer rahatsızlığınız yoksa. Fitness yapıyorsanız da omuz ve bilek burkulmaları sık görülüyor. Bunları önlemek içinde eğitmen gözetmenliğinde hareketleri iyice öğrenerek yapmanız gerekiyor. Jimnastik ve çeşitli egzersizlerde de birçok burkulma, incitme ve kırma, yaralanma rahatsızlıkları görünüyor. Bunların öncesinde ısınma hareketleri yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir