Omuz Ağrısı Neden Olur?

İnsan vücudunda en fazla hareket eden eklemlerden birisi omuzdur. Pek çok farklı kol hareketini yapabilmemiz için işlev gören omuz, tendon ve kaslara bağlı olan eklemlerden bir araya gelmiştir. Bazı durumlarda ise şiddetli omuz ağrıları bu hareketlere bağlı olarak meydana gelebilir.

omuz ağrısı

omuz ağrısı

Omuz bölgesinde tendon adı verilen kas kirişleri vardır. Bu kirişler tendonların mikrobik olmayan iltihaplanmalarına yakalandığı zaman tendinit rahatsızlığı ortaya çıkar. Tendinit genellikle zorlanma sonucu ortaya çıkan bir ağrı şeklidir.

Egzersiz Omuz Ağrısına İyi Gelir mi?

Omuz hareketlerinin tamamen kısıtlanması ise donuk omuz denilen rahatsızlığı yaşadığınızın belirtisidir. Omuz ve çevresinde yer alan hafif dokuların hasar görmesi ve iltihaplanması gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Omuz eklemlerinde ortaya çıkan yaralanmalar, kolun kaldırılırken verdiği fiziksel zararlar ve diğer fiziki aktiviteler sonucunda da omuz ağrıları meydana gelebilmektedir.

omuz ağrısının nedenleri

omuz ağrısının nedenleri

Hareketsizliğe bağlı olarak meydana gelen omuz ağrıları ise toplum arasında en sık karşılaşılan omuz ağrılarındandır. Bu tür bir sıkıntı yaşıyorsanız düzenli olarak egzersiz yaparak omuz ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir