Mutfağınız İçin Kısa Kısa Notlar

Et tercihlerinizi yağsız yapın ve etlerinizi mümkün olduğunca ateşten uzak pişirin. Mangal yapmak pikniklerin vazgeçilmezi ama yaparken eti veya köfteyi mümkün olduğunca kömürlerinizden uzaklaştırın. Kalorisi düşük bir yemek istiyorsanız pilava et suyu veya tavuk suyu koymayın. Sos yapımında yağ yerine süt veya yoğurt gibi sıvı gıdalar kullanın. Bu arada mayonez gibi aşırı yalpı soslardan uzak durun.

buzdolabı

buzdolabı

Ayrıca sebze soslarını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Salatanızı yapış şekline göre yağ oranını ayarlamalısınız. Örneğin salatanın içinde mısır, avokado, zeytin gibi yağlı besinler varsa ayrıca yağ koymanıza gerek yok. Zaten salatalara da bir tatlı kaşığı yağ koymanız yeterli olacaktır. Sebzeli bir yemek yaparken yaklaşık beş on dakika içinde doğranmış sebze kullanın. Meyve ve sebzeleri kalın bir bıçakla kesmeniz içindeki meyve dokularına zarar vermez. Bıçakla kesmek vitaminleri öldürmez. Ayrıca ince dilimlemek yerine kalın dilimleri tercih edin. Salatayı limonu veya sirkeyi servis yapacağınız zaman ekleyin.

mutfak

mutfak

Limonu öncesinde sıkmak A ve C vitaminlerinin kaybına neden oluyor. Tuz ekleyecekseniz en sonda ve mümkün olduğunca az miktar olarak  ilave edin. Yiyeceklerinizin üzerinde bıraktığınız yanıklar, kanser oluşumuna yol açar. Az miktarda su ile düşük ısıda kısa sürede pişirmek en ideal pişirme yöntemidir. Son olarak mutfağınız için kısa kısa notlar olarak belirtelim; sebzenin yeşil rengi kayboldukça besin değeri düşer. Sebzenin taze olup olmadığı böyle anlaşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir