Kolesterol Nedir?

İnsan vücudu bir çok maddenin üretildiği bir makine gibidir. Kolesterol de bir lipid türüdür. Yani bir yağdır. Daha çok hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan bir yağ türüdür. Son yıllarda kolesterolün yüksek olması ile ilgili farklı görüşlerin ortaya çıkması ile birlikte gündemden düşmeyen bir yağ türü olmayı başarmıştır.

kolesterol

kolesterol

Uzmanlar kolestrolün faydaları ve zararları noktasında tam anlamı ile ikiye bölünmüş durumdadır. Kötü olduğunu düşünen ve ısrarla düşürülmesi gerektiğini savunan uzmanlar, kolesterolün kalp-damar hastalıklarına neden olduğunu belirtiyorlar.

kolesterol

kolesterol

Tam tersi görüşte olan uzmanlar ise kolesterolün hiçbir zararı olmadığını, beslenme alışkanlıkları değiştirilerek kandaki yağ oranının kontrol altında tutulabileceğini, kolesterolü  düşürmek için kullanılan ilaçların başta şeker hastalığı olmak üzere, böbrek rahatsızlıklarına, ve iktidarsızlığa neden olduğunu savunuyorlar.

Yüksek Kolesterol İçin  İlaç  Kullanmak Gerekir mi?

Bu konuda tıp dünyası bile ikiye bölünmüş durumda.

kolesterol

kolesterol

Kolesterolden şikayetçi hastalar da kendi aralarında ikiye bölünüyor. Bir kısmı doktorun vermiş olduğu ilacı gözü kapalı kullanırken bir kısmı ilaç kullanmak yerine diyet yaparak önlem almaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir