İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta ücreti ne kadar sorusu ülkemizde milyonlarca çalışan tarafından soruluyor. Sigorta, bir işçinin işvereni tarafından ödenerek emeklilik ve genel sağlık haklarından yararlanmasını sağlar. Bazı nedenlerden dolayı her işçi sigortalı bir işteçalışma imkanı bulamaz. Örneğin, bir kişi askerlik, evlilik veya sağlık sorunları sebebiyle sigortalı bir işte çalışamadığında bunun yerine günlük işlerde çalışmayı tercih edebilir. Bu noktada kendi sigortasını ödemek isteyen kişiler isteğe bağlı sigorta ücretini merak ederler.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti Nedir?

Emekliliğe hak kazanmak birçok kişi için önemli bir durumdur. Ne yazık ki bazen yaşam koşullarının olumsuz olması bazı insanların iş hayatında aktif olmasına engel olabilir. İşsiz olmak, öğrenci olmak ya da sağlığın çalışmaya uygun olmaması gibi durumlar nedeniyle kişiler isteğe bağlı sigorta ücreti yatırarak genel sağlık haklarından faydalanmak ister. Sigorta ödemelerini kendi istekleri ile devam ettirerek prim ödenecek günlerini tamamlamaya çalışırlar. Bu uygulama iş yaşamında aktif olamayan kişilerin de emeklilik zamanların da genel sağlık haklarından yararlanabilmesi için olanak sağlamıştır.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti Şartları?

İsteğe bağlı sigorta ödeme sorusundan önce başvuru yapabilmek için gerekli şartları sağlamak gereklidir. Öncelikle 18 yaşını doldurmu, Türkiye’de ikamet etmek ve sigortalı olmayı gerektirmeyen kısmî zamanlı işlerde çalışıyorsanız isteğe bağlı sigorta başvuru dilekçeniz ile ilgili yerlere müracaat edebilirsiniz. Sigorta primleri alt ve üst sınır olmak kaydıyla sigortalı olacak kişiler tarafından esas kazancın %32 si oranında belirlenir. Bir ay içerisinde 30 günden eksik çalışan işçiler sigorta primlerini 30 güne tamamlamaya çalışır.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücret Ödemesi

Her sene ülkenin ekonomisi ya da enflasyon gibi nedenlerden ötürü isteğe bağlı sigorta ödemesi değişkenlik gösterir. Örneğin 2021 yılında alt sını 119 TL üst sınır ise 894 TL olarak belirlenirken 2022 yılında aynı ücret geçerli değildir. Eğer kendiniz sigorta ödemelerinizi tamamlayıp emekliliğe hak kazanmak isterseniz vakit kaybetmemeniz sizin için iyi olacaktır. Oldukça merak edilen isteğe bağlı sigorta ücreti sorunuza yönelik yanıtları sizler için derledik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir