Gebelikte Mide Bulantısı

Mide bulantısı hemen her yaşta hiçbirimizin yaşamak istemediği bir sorun zira yaşam kalitemizi ciddi anlamda etkiliyor. Kimi zaman midede yaşanan sorunlara bağlı olarak oluşan bu problem hamilelik dönemlerinde de karşımıza çıkabiliyor.

gebelikte bulantı

gebelikte bulantı

Hamileliğin ilk aylarında ve bebeğin saçlarının oluştuğu dönemde anne adayı bu durumdan yoğun olarak etkilendiğinden, hamilelik özellikle de bu durum aşırı fazla ise kabus haline geliyor ve kişi günlük aktivitelerini yapamaz hale geliyor.

Çözümler

Peki ama bu durum için neler yapılabilir derseniz, elbette ilk başta doktorunuz ile konuşmanız ve onun önerileri doğrultusunda adım atmanız gerekiyor.

İlk başta yapılması gereken durumların başında doktorun önereceği ilaçları yine doktorun önereceği biçimde kullanmak geliyor. Piyasada gebeliğe bağlı sorunlar için pek çok ilaç bulunuyor ve bu ilaçlar şurup, hap vb. formlarda karşımıza çıkıyor.

mide bulantısı

mide bulantısı

Bunun yanında ağırlıklı olarak sabahları karşımıza çıkan mide bulantılarını önlemek için doktorlar B6 vitamini öneriyor zira B6 vitamini mide bulantısına iyi geliyor.

Az, az sık sık yiyerek öğün sayısını artırmak ve mideyi boş, aç bırakmamak da çözümler arasında. Hamile bile olmasanız aç iken insanların midesi bulanabiliyor.

Besinlerden bahsetmişken aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Sabah uyanır uyanmaz ortaya çıkan mide bulantılarında ayrıca limon emilmesi iyi bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Zencefil, nane limon, papatya ise mide bulantısına iyi gelen çözümler.  Son olarak sıvı alımından asla vazgeçmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir