Çocuklar İçin Araç Koltuğu Kullanırken Yapılan Yanlışlar 

Araç sahibi olan ebeveynler, bebekleri ve çocukları ile rahat bir şekilde seyahat edebilmek adına araç koltuklarını kullanıyorlar. Bu koltukların en büyük avantajlarının başında trafikte ani bir fren yapılması durumunda ya da kazanın oluşması esnasında aracın kontrolü kaybedildiği zaman bebeği veya çocuğu korumaları geliyor. Fakat pek çok aile bu koltukları kullanırken bazı hatalar yapıyorlar.

araç koltuğu

araç koltuğu

Bu Hataları Yapmayın

Anne babaların yaptıkları hataların başında, araç koltuğunun doğru olarak bağlantılarının yapılaması gelmekte. Ayrıca birçok anne baba araç hareket halinde iken koltuk ile oynamaya başlıyorlar.

Bununla beraber araç koltuğunun boyun ve baş kısmı kimi zaman bebek ya da çocuğun yaşına ve boyuna göre ayarlanmıyor. Böyle olunca da koltuğun işlevi ortadan kaybolmuş oluyor. Araç koltuğunun etkili şekilde kullanılabilmesi adına hareket etmeden önce baş kısmı ile emniyet kemeri orantılı olarak ayarlanmalıdır. Aksi halde herhangi bir olumsuzluk olması durumunda yeterli oranda koruma sağlanmamış olacaktır.

oto koltuğu

oto koltuğu

Arka yönelimli olan araç koltukları ön koltukta kullanıldığı zaman ön yolcu koltuğunda bulunan airbag sisteminin kapatılmaması da yine yapılan önemli hatalardan bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Birçok farklı üründe olduğu gibi çocuklar ve bebekler için kullanılan araç koltuklarının da belirli aralıklar ile bakımlarının ve temizliklerinin yapılması gerekir. Aksi halde ortaya çıkacak olan sonuçlar tahmin edilenden ciddi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir