Bireysel Emeklilik Nedir?

Dünyanın birçok ülkesinde farklı sistemler ile uygulanan bireysel emeklilik sistemi, Türkiye’de mevduat sahibi olan birçok kişinin yararlandığı bir sistemdir. Bireysel emeklilik, normal emeklilik sisteminden farklı olarak, aracı kurumlar vasıtası ile belli bir miktar ve belli miktar zamanın birikmesi olayıdır. Bir tür yatırım aracıdır.

emeklilik

emeklilik

Genelde aracı kurumlar olarak bankalar ve bankalara bağlı sigorta şirketleri tarafından uygulanır. Ülkemizdeki bireysel emeklilik sistemine yeni çıkan yasa ile devlette belli bir miktar katkıda bulunuyor.

Bankların oluşturduğu fonda biriken mevduatlar, belli bir zaman sonra, mevduat sahiplerinin tasarrufuna bırakılır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşliyor?

18 yaş üzerindeki her Türk vatandaşı bu sistemden faydalanabiliyor. Türkiye şartlarında yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan emeklilik ücreti ile geçim sağlamak mümkün değildir.

bireysel emeklilik

bireysel emeklilik

Bu yüzden alternatif bir sistem olarak bireysel emeklilik sistemi, kullanıcıları için bir ek gelir kaynağıdır. Bankalarda oluşturulan mevduat hesabının altında çalışan bir sistem olan bireysel emeklilik sistemi, mevduat sahiplerinden aylık olarak tahsil edilen primlerin, çeşitli fonlarda değerlendirilmesi ile işler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir