Antibiyotik Kullanımında Önemli Noktalar

Antibiyotik kullanımın özellikle gelişmiş ülkeler de son derece az iken orta ve az gelişmiş ülkeler de son derece fazladır. Hata kullanılması gerekmeyen grip hastalığında dahi antibiyotik alımı yapılarak hem böbreklere zarar veriliyor hem de gereksiz yere alınan antibiyotik ile vücuda hiç etki etmeyen zararlı durumlar yaşatılabiliyor.

antibiyotik

antibiyotik

Grip hastalığı için uzmanlar eğer bakteriyel bir durum grip ile birlikte oluşmamış ise antibiyotik kullanımının gereksiz olduğuna işaret ederken ağır gribin dışında ilaç tedavisin de gereksiz olduğunu vurguluyorlar.

Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Antibiyotik ilaçların kullanımında yapılan en önemli yanlışlar sadece sıklık ile başvurulması değil. Bunun yanı sıra gerekli durumda kullanılan antibiyotik ilaçlarında kullanımlarında bol su tüketilmesi gerekiyor. En az beş yudum olarak belirten uzmanlar, antibiyotiğin mideye ulaştığından emin olmak gerektiğini vurguluyorlar.

antibiyotik kullanırken dikkat

antibiyotik kullanırken dikkat

Bunun dışında antibiyotik kullanımının kesinlikle öneri ile alınmaması gerektiği vurgulanırken, daha önceki rahatsızlığınızda iyi gelen antibiyotiği doktora başvurmadan tekrar almak da sakınca yaratabileceğiniz bildirdiler. Antibiyotiğe karşı vücudun duyarlılık kazanabileceğine işaret eden uzmanlar bu durumun sonucunda tedavi de iyileşmenin gecikmesi ya olması şeklinde ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir