Yoga İle Zihninizi Boşaltın

Uzun ve yorucu iş saatleri sonunda, insanlar dinlenmek ve huzur bulmak için değişik arayışlar içine giriyorlar. Kısa vadede birçok insan televizyon izleyerek rahatlamaya çalışıyor. Oysaki televizyon izlemek insan zihnini daha çok yoran bir aktivitedir. Uzun vadede ise insanların tercih ettiği rahatlama ve dinlenme yolları var. Bu yöntemlerden bir tanesi yoga denilen bir uzak doğu ülkelerine özgü bir uygulamadır.

Aslında çok az insanın uyguladığı bu yöntemin ana vatanı, Hindistan’dır. Kaynağı Budistlerin ibadetleri arasında bulunan ritüel şekillerinden bir tanesidir. Günümüzde birçok spor salonunda ve bu iş için ayrılan mekanlarda yoga uygulaması yapılıyor.

Yoga ve Meditasyonun Zihne Etkisi

Yoga İle Zihninizi Boşaltın

Yoga İle Zihninizi Boşaltın

Yoga ve meditasyon uygulamaları temelde birbirine çok benzerler. Aralarındaki tek fark uygulanış biçimidir. Yogada belli başlı hareketler, meditasyon ile aralarındaki farkı oluşturur. Meditasyon daha çok zihni bir noktaya odaklayıp, dış etkenlerden sıyrılma durumudur. Bu sayede, zihni meşgul eden ne kadar etken varsa devre dışı bırakılır ve zihnin rahatlaması sağlanır.

Bu sayılanlar işin zihinsel yönüdür. Yoga ve meditasyon uygulamalarının ruhsal etkileri, kişilere göre değişir. Ancak genel olarak, farklı bir deneyim olduğunu söyleyen insan sayısı çoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir