Yeşil Kart Kimlere Verilmektedir ?

Yeşil kart konusu sosyal güvencesi olmayan vatandaşların merak ettiği ve kimlere verildiği hususunda cevap aradığı bir sorudur. Ülkemizde yaşamakta olan ve çalışan vatandaşın çoğu SSK ya da Bağ- Kur güvencelerinden yararlanmaktadır. Lakin bir bölümü ise sosyal güvenceye ve geçimini sağlayacak güvenceye sahip değildir. Tüm bu olumsuzlukların olduğu yerde yeşil kart devreye giriyor. Yeşil kart, sosyal güvencesi olmayan ve yardıma muhtaç olan kişilere ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeleri için verilen belgedir. 3816 Sayılı Kanun ile yasalaşan sağlık güvencesi sorunu yeşil kartın gerçekten muhtaç kişilere verilmesiyle çözüme kavuşturulmaktadır.

Yeşil kart alabilmek için şartların uygun olması gerekmektedir. Bunun içinse gelir testi istenir ve gelir ölçme başvurusu Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Gelir testi sonucunu öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gereklidir. Gelir testi yapıldıktan sonra Kaymakamlığın size vereceği başvuru formunu doldurmanız gerekebilir. Başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilip onaylanmaktadır. Gelir testinin onaylanması 10 – 15 sürebilir sonuç sizlere gelir gelmez sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yeşil kart alabilmek için hanede yaşayan kişi başı gelirinin asgari ücretten 1/3 oranıyla az olması gerekmektedir. Yeşil kart başvurusunda bulunan kişinin kesinlikle sigortalı olmaması gerekir. Kişinin vergi veya çiftçilik kaydının olamaması gerekir. Tüm bu şartlar uygun olduğunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeşil kart tarafınıza verilmiş olacaktır. Yeşil kart sahipleri de devlete ait olan tüm hastanelerde, sağlık ocaklarında, polikliniklerde her türlü sağlık hizmetini ücretsiz olarak alabilmektedir.

Yeşil kart alabilecek durumda olmamasına rağmen gerçeği gizleyen ya da çarpıtanlar, ücretsiz tedavi olduklarında bu harcamalar kendilerinden ya da ailelerinden masrafın iki katı olacak şekilde geri alınmaktadır.

Yeşil Kart Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Ayrıca yeşil kart alıp alamayacağınızı e – devletten de öğrenebilirsiniz. E – Devlete giriş yapıp ‘e – hizmet’ bölümünden sonra ‘kurumlar’ bölümünü seçiniz. Kurumlar sayfasından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçeneğine tıklamalısınız. Yeşil kart sorgulaması için Gelir Testi Sonucu Sorgulama bölümüne gelip tıklamanız yeterlidir. Eğer gelir testi sonucunuz olumlu ise yeşil kart başvurusu formunu doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir