Tatilde Yemeniz Gereken 5 Egzotik Gıda

Yeni lezzetler denemek, kesinlikle mutfak ufuklarınızı genişletip  ve belki size evde akşam yemeği hazırlamak için bazı yeni fikirler verecektir. Beğenmediğiniz bir şeyi denemekten çekinirseniz, kesinlikle sevebileceğiniz yeni bir şeyi keşfetme şansını ortadan kaldırırsınız. İşte size seyahat zamanı geldiğinde, denemek için birkaç fikir.

pitaya

pitaya

  1. Güneydoğu Asya Taze Meyveleri

Güneydoğu Asya, yerli egzotik meyvelerin bir hazinesidir. Mangostan, Liçi, Durian, Pitaya Longan, Jak Meyvesi, Hint Ayvası gibi tatların çoğu, oldukça kokulu ve suludur. Hangi ülkeye giderseniz gidin birkaç değişik türü bulabilirsiniz.

  1. Japonya’da Fugu

Fugu, Japonların “tüylü balık” olarak da bilinen özel bir yemeğidir. Aslında özelliği lezzetinden çok hazırlama şeklinden geliyor. Yanlış hazırlanırsa, fugu ölümcül olabilir, çünkü bunların bir kısmı ciddi felç ve solunum sıkıntısı yaratan zehir içerir ve kurbanlarını saatler içinde öldürebilir.

fugu

fugu

  1. Fransa veya İtalya’daki Trüf Mantarları

Trüf mantarları, ödüllü bir gurme bileşendir. Nadir bulunan bu özel tat, ne kadar taze olursa o kadar lezzetlidir. Mevsiminde (genellikle kış ortasına kadar) toplanan trüfler, seyahat ederken lezzet yoğunluğunu kaybederler.

  1. Meksika Usulü Sıcak Çikolata

Otantik Meksika sıcak çikolatası, tarçın ve diğer baharatlar ile kompleks bir karışımdır, genellikle şekerlendirilir. Meksika’ya gittiğinizde geleneksel sıcak çikolata sunuluyorsa keyifle kabul edin ve ruhunuzu ısıtan benzersiz bir deneyim için hazır olun.

  1. Kaliforniya’da Kaliteli Havyar

İnsanlar, egzotik gıdaları düşünürken akla ilk gelen şeylerden biri havyardır. Fakat dünyanın en saygın havyarının kaynağı olan Hazar Denizi’ndeki Rus mersinbalığı izinsiz avlanma ve deniz kirliliği nedeni ile nicelik ve niteliğini kaybetti. Kaliforniya’ya yolunuz düşerse seçkin üreticilerin kaliteli, çevre dostu, sağlıklı havyarlarından mutlaka denemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir