Kalp Dostu Diyet

Özellikle kalp hastaları için geliştirilen pritikin diyeti 1960’lı yıllarda ortaya çıkmış olan yaşam tarzı olarak uygulanması gereken bir diyettir. Düşük yağ ve yüksek karbonhidrat kullanılan bu diyette yumurta, hayvansal proteinler, sebze, meyve ve tam tahıllı gıdalar bulunur.

pritikin diyeti

pritikin diyeti

Genel itibari ile sebze, meyve ve tahıllara dayanan bu diyette düşük yağlı süt ve benzeri ürünlerde tüketilebilir. . Kalp hastaları haricinde vejetaryenler içinde uygundur. Dört farklı seviye de uygulanan pritikin diyeti, kaç kilo olmanız gerektiğine ve verilecek olan kilonun durumunda göre değişiklik gösterir.

Pritikin Diyeti

Bu diyet programında kalp hastası olup B12 vitamini eksikliğiniz varsa uygulamanız sakınca yaratabilir. Hayvansal ürünlerin ve gıdaların azaltıldığı bu diyet programı B12 vitaminin azalmasına sebep olur.

pritikin diyeti

pritikin diyeti

Pritikin diyetinde öğünler azaltılmaz hatta çoğaltılır. Günde yedi öğün yenen yemeklerde porsiyonlar azalır.

pritikin diyeti

pritikin diyeti

Diyette ikin günde en az iki litre su içilmesi önerilip bu diyet programının iki hafta ile sınırlandırılması en ideal olanıdır. Ayrıca bu diyeti sona erdikten sora dört ay boyunca aynı diyet programı uygulanmaması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir