Kalori Hesabında Sıvı İçecek Tehlikesi

Kalori hesaplarken sıvı besinleri hiç hesaba katmayız. Oysa ki sıvı besinlerin kalorisi katı besinlere göre çok daha tehlikeli görünüyor.

Sıvı besinler maddesel olarak çiğnemeden hızla midemize gönderdiğimiz besinlerdir. Bu şekilde düşünürseniz kalorisi yüksek sıvı tüketirken katı bir besinden beş kat daha hızlı bir şekilde alırız ve mide de öğütülme zorluğu olmadığı için çabucak kana karışır.

Sıvı kaloriler

Sıvı kaloriler

Çabuk işlem görüp mideden hızlı çıktığı için de tekrar açlık hissetme durumu daha çabuk olur.

Hatta sıvı besinleri açlık gidermek için yemediğimizden dolayı, üzerine yenen katı besinlerin kalori hesabını da eklediğimizde ürkütücü bir hesap çıkar kaşımıza.

Örneğin kremalı bir kahve içiyorsunuz birazda şekerli ise 300-400 kaloriye bile ulaşabilir. Ya da şekerli çaylar, şekerli gazlı içecekler gibi sıvıları aldığımızda o kadar yüksek kalori hesabıyla karşılaşıyoruz ki kimse bunun tam anlamıyla farkında değil.

Sıvı kalorileri Fazla tüketmeyin

Sıvı kalorileri Fazla tüketmeyin

Özellikle gençler arasında bu aromalı kahveler, gazlı içecekler vb. sıvı içecekler oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bu da gençlerde obezite sorununu gündeme getiriyor.

Sıvıları Tüketirken Dikkat Edin

Bu durumda sıvı tüketirken dikkat etmemiz gereken hususlar arasında; kahve, çay gibi sıvıları şekersiz tüketmeye çalışmalı ve gazlı içeceklerden uzak durmalıyız.

Ayrıca sıvı tüketirken gün içinde almamız gereken su miktarını da es geçmiş oluyoruz. Alınan bu kalorili sıvılar susuzluğumuzu kandırdığı için su içme ihtiyacını da yok ediyoruz.

Bir diğer durum ise, katı bir meyveyi çiğnerken bile kalori harcarız fakat sıvılarda bu söz konusu değildir. Birden hızlıca mideye iner ve kalori cennetine girerler.

Örneğin meyve suyu tüketmek yerine meyve yemek aldığınız kalori miktarını önemli ölçüde azaltır.

Sözün özü bu bol kalorili sıvıları tüketmektense bol bol su tüketmek kilo kontrolünde size oldukça yardımcı olacaktır. Bu sıvı kalori tehlikesine lütfen dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir