Elma Çayının Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde çok çeşitli meyve ve bitkiler bulunmaktadır. Bu bitki ve meyvelerin çeşitli alanlarda kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bu alanların bir tanesi ise çay yapımıdır. Farklı meyvelerin çaylarını da üretmek mümkündür. Bunlar çeşitli faydalara sahiptir. Meyvesine göre verdiği fayda değişmektedir. Elmanın da çayı yapılmaktadır. Elma çayı vücuda çok yararlı gelen bir çaydır. Vücuda çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Elma Çayının Faydaları

Elma meyvesi gibi, elma çayının da çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu faydaların en önde geleni kalp sağlığı ve damarlarını koruma yönünde olmaktadır. Elma çayı kalp damar rahatsızlıklarına karşı bizi korumada ciddi anlamda etkilidir. Bu sayede kalp sağlığımızı korur ve çok daha sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmamızı sağlar.

Elma çayının bir diğer faydası ise kemik ve kolesterol üzerinedir. Elma çayı kemik sağlığını ciddi anlamda korumaktadır. Bu sayede çok daha sağlam kemiklere sahip olabiliriz. Diğer yandan elma çayı kötü kolesterolü ciddi anlamda aşağıya çekmektedir. Bu da daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

Elma çayının iyi geldiği bir diğer nokta ise vücut ağrılarıdır. Elma çayı vücuttaki kan dolaşımını rahatlatmaktadır. Bu sayede vücuttaki ağrılara ve baş ağrılarına iyi gelmekte, ağrılarınızı dindirmektedir. Tarçın ile birlikte tüketilmesi, elma çayını daha yararlı bir hale getirmektedir. Elma çayı bu şekilde tüketildiğinde, kolesterolü ve kan şekerini düzenlemektedir.

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Elma çayını demlemek için bir elma ve kaynar su yeterli olacaktır. Öncelikle elmayı ince dilimler halinde dilimleyin. Kabuklarını soymaya gerek bulunmamaktadır. Ardından üzerine iki çay bardağı soğuk su ekleyin. Ardından kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kapatın. 10 dakika kadar beklettikten sonra servise hazırlayabilirsiniz. Elma çayına farklı bitkiler katarak tadını değiştirebilir ve yararını artırabilirsiniz. Elma çayını tarçınlı ve ballı yapabilirsiniz. Bununla birlikte limonlu baharatlı olarak da yapılmaktadır. Tercih edilen bir diğer elma çayı türü ise naneli elma çayıdır. Bunlarla birlikte çilekli elma çayı da tercih edilen bir elma çayı türüdür.

Elma Çayındaki Vitaminler

Vitaminler vücudumuzun yararına olan maddelerdir. Elma çayının içerisinde çeşitli vitaminler bulunmaktadır. C vitamini bu vitaminlerin başında gelmektedir. B6, E, D ve A vitamini de elma çayının bize sunduğu vitaminler arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir