Buzdolabında Yiyeceklerinizi Sağlıklı Tutun

Yaz mevsiminde gelmesi ile birlikte sebze ve meyvelerinizi daha sağlıklı tutmanız zorlaşmaktadır. Sürekli olarak dolaba girip çıkan sebze ve meyveler daha sık bozulmaktadır. Buna rağmen yiyeceklerinizi daha sağlıklı tutmanın bazı yolları bulunmaktadır. Herkesin yaz ayında bolca tükettiğiniz domateslerinizi buzdolabından çıkarın. Domatesler toprakta neredeyse bir sene boyunca kalabilmektedir. Ancak kökünden ayrıldıktan sonra işler değişmektedir. Soğuk havada domatesinizi bekletmek önce tadını kaçırmaktadır daha sonra ise birkaç gün içinde de tüm yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle içine kağıt havlu serdiğiniz bir kabın içine koyup saklayabilirsiniz.

domates

domates

Lifli yeşillikleriniz sıcak aylarda 1-2 gün içerisinde bozulmaktadır. Bu nedenle yıkanmış olan yaprakları kağıt havlu ile sarmanız ve cam kaplarda saklamanız gerekmektedir. Böylece daha uzun süre taze saklayabilme imkanınız olacaktır. Yeşillikler bir kere bozulmaya başladığında yanındakileri de etkilemektedir. Bu nedenle ayrı ayrı tutmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Ancak buna rağmen yeşillikleriniz bozulmaya başlamış ise bunuda kurtarmanın bir yolu vardır. Basit bir şekilde marul ve yeşilliklerin yapraklarını buzla dolu büyük bir kasenin içine koyun ve 2-3 dakika kadar karıştırın. Daha sonrasında canlandığını görebilirsiniz.

marul

marul

Salkım Yiyecekleri Saklama Yolları

Dut, üzüm, çilek, böğürtlen ve ahududu gibi salkımlı meyvelerin en büyük sorunu üzerlerinde oluşan mantardır. Bunlardan kurtulmanın en sağlıklı yolu ise sıcak suda yıkamak ve ardından saklamak olacaktır. Bu yönteme termoterapi adı verilmektedir. Sıcak su, yiyeceklerin üzerinde küf oluşumuna sebep olacak olan kökleri öldürmektedir. Böylece dolap içerisinde yiyecekler daha uzun süre taze kalmaktadır. Bu uygulama oldukça basittir. 50 derecelik suyun içinde yiyecekleri 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra ise dolaba koyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir