Yazın Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Yaz ayları herkes için kritik bir süreçtir. Özellikle de çocuklar için çok önemlidir. Gelişim çağında olan bireyler yoğun sıcakların yaşandığı bugünleri en sağlıklı şekilde geçirmelidir. En çokta beslenme açısından ebeveynlerin dikkat etmesi gerekiyor. Çocuklarınızı bu yaz günlerinde sağlıksız besinlerden uzak tutmalı ve tam aksine en yararlı yiyecekler ile beslemelisiniz.

çocuklarda yaz beslenmesi

çocuklarda yaz beslenmesi

Çocuğunuzu Gözlemleyin

Çocuklar için yaz mevsimi farklı bir tattır. Kendilerini özgür hissettikleri, her şeyi rahatça yapabileceklerini düşündükleri ve yemek anlamında da en rahat oldukları dönemdir. Abur cubur olarak nitelendirilen besinler en çok bu zamanlarda tüketilir. Fazla tüketilen fastfood türü yiyecekler,  aşırıya kaçılan dondurmalar ve sıcağı fırsat bilerek git gide arttırılan soğuk gazlı içecekler tüketilir bu zamanlarda. Peki bu ne derece doğru?

çocuk menüsü

çocuk menüsü

Bunlara Dikkat Edin

Çocuklarınızı abur cubur tarzı yiyeceklerden uzak tutmalısınız. Bunu da anlatarak yapın. Zorbalıkla bir yere varamazsınız. Çocuk onları neden yememesi gerektiğini sizden bizzat öğrenmeli. Böyle zamanlarda çocuklar açıkta satılan yiyecek ve içeceklere merak sarar. Mani olun. Tüketmesin. Açıkta satılan besinlergüvenilir değildir. Sağlığına zararlı olabilir. Kendi beslenmenize de dikkat etmenizde yarar var. Çocuk sizi görerek yetişiyor neticede. Yaz günlerindeiştahsızlıknormaldir. Üstüne gitmeyin. Öğün aralarını biraz uzatabilirsiniz. Çocuğunuza bol bol su içirmeyi de ihmal etmeyin. Böyle zamanlarda en önemli olan şey kesinlikle sudur. Bu dönemde şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar yapın. Ağır gelebilir. Doğal meyve suları tercih edin ve gazlı içeceklerden uzak tutun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir