Kredi Erken Ödeme İndirimi Nedir? Cezası Var Mı?

İhtiyaç, taşıt ve konut kredilerini erken kapatmak isteyen banka müşterileri, “Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği” ile düzenlenen hususlara göre indirim veya ceza alabilir. Aslına bakıldığında burada bahsedilen indirim, vadesi geçmemiş borçlar üzerinden faiz indirimi şekliyle yapılıyor. Yani çekilen kredi için bir indirim söz konusu olmuyor. Binlerce kişinin merak ettiği bankacılık konularından birisi olan kredi erken ödeme indirimi nedir, hangi tür kredilerde erken ödeme cezası uygulanır, kredi erken ödeme hesaplaması gibi konulara Fırsat Kredi ekibi olarak yazımızın devamında değineceğiz.

Kredi Erken Ödeme İndirimi Nedir, Kimler Bu İndirimden Yararlanabilir?

Kredi erken ödeme indirimi, bankalardan kredi kullanan ve hali hazırda ödenmekte olan borcun; bir ara dönemde kapatılması durumunda uygulanacak faiz indirimini kapsar. Buna kredi erken ödeme indirimi adı verilir. Fakat tüm kredi türlerinde erken ödeme indiriminden söz edilemez. Bunun için taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi çekmiş olmanız gerekmektedir. Yazımızın devamında konut kredisinde uygulanan erken ödeme indirimi cezası hakkında bilgi vereceğiz.

İhtiyaç Kredilerinde Erken Ödeme İndirimi Hesaplaması

İhtiyaç kredilerinde erken ödeme indirimi hesaplamasının daha net anlaşılabilmesi için örnek bir ödeme planı üzerinden hesaplama yapalım. Bu hesaplamada, 20.000 TL’lik aylık %1.00 faiz oranı ve 12 ay vade ile kredi kullanan bir kişinin;  6. ayında bu krediyi erken ödeme yaparak kapatması durumunda söz konusu olacak indirimden söz edelim.

Örneğin mevcut ödeme planı yukarıdaki gibi olan banka müşterisi, kredi borcunu 6. ayda kapatmak istediğinde:

  • Toplam kapama tutarı: 10.358 TL
  • Şuana kadar ödenen faiz tutarı: 962 TL
  • Elde edilen toplam kâr: 439 TL
  • Kapama sonrasında meydana gelen toplam kredi maliyeti: 21.155 TL

Ödeme planı yukarıdaki gibi olan banka müşterisi, mevcut kredisini erken ödeme durumunda toplam 439 TL’lik kazanç sağlamış olacaktır. Kredi erken ödeme hesaplama durumunda, her zaman en son vadesi ödenen taksitin kalan anaparası dikkate alınır.

Hangi Durumda Kredi Erken Ödeme İndirimi Cezası Uygulanır?

Yazımızın üst bölümünde de bahsetmiş olduğumuz gibi, kredi erken ödeme cezası yalnızca konut kredilerine uygulanır. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve ipotekli kredi türlerinde erken ödeme cezasından bahsedilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir