Fon Perde Nasıl Temizlenir?

Fon perdeler çok fazla kir tutan ve aşırı kirlenen perde türlerinden değildir. Bu sebeple, yılda sadece 1 defa yıkamanız yeterlidir. Fakat fon perdenin kullanıldığı odada sigara içiliyor ise, yıkama sıklığını da arttırmanız gerekebilir. Ortalama olarak 2 aylık rutin periyotlar eşliğinde fon perdenizi yıkayarak son derece temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Fon perdenizi söktükten sonra uygun bir pencere bularak hafifçe silkeleyin. Böylelikle üzerindeki tozlardan perdenizi arındırmış olursunuz. Çok sık yıkanmayan perdelerin silkelenerek tozlardan arındırılması gerekir.

pudra sarmaşık tül fon perde

pudra sarmaşık tül fon perde

Fon Perde Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Fon perdeyi silkeledikten sonra çamaşır makinesine yerleştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde beklettiğiniz süre boyunca kırışan perdeyi ütülerken zorluk yaşayabilirsiniz. Bazı fon perde kumaşlarının daha fazla kırışmaya müsait olmasından dolayı da bu durum sizin için daha da zor bir hale gelebilir.

Perdeyi yıkayacağınız zaman çamaşır makinenize başka bir çamaşır daha yerleştirmemeniz gerekir. Fon, büyük bir boyuta sahip olduğu için çamaşır makineniz dolacaktır. Yıkama yapacağınız zaman çamaşır makinenizi 30 dereceye ayarlamanız gerekir. Daha yüksek sıcaklıklarda fon perde yıkama işlemi yaparsanız perdenize zarar verebilirsiniz. Bu sebeple, yüksek ısıdan daima uzak durmanız gerekir.

Fon Perde Üzerindeki Leke Nasıl Çıkar?

Perdenizin üzerinde pul ya da sim gibi detaylar var ise çamaşır makinesinde yıkamamalısınız. Bunun yerine küvet içerisinde perdenizi yıkamayı deneyebilirsiniz. Küvette yıkama işlemi yaparken ise, aşırı soğuk su kullanmaktan uzak durmalısınız. Ufak bir dereceyle ölçüm yaparak suyu 30 dereceye ayarlayabilirsiniz.

Perde üzerinde kurumuş büyük bir leke var ise, ufak bir miktar deterjanı az miktardaki su ile karıştırarak lekenin üzerine sürerek yarım saat beklemeyi deneyebilirsiniz. Daha sonra perdeye normal yıkama işlemini uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir