Balık Tüketiminin Faydaları

Evlerimizde pişen gıdaların tamamı faydalı besinlerdir. Annelerimiz ve babalarımız bizler için en faydalı besinleri bizler için marketlerden pazarlardan seçer ve evlerimizde onları güzelce temizleyip bizler için hazır hala getirirler. Bu besinlerin başında ise balık geliyor. Tamamen mucizevi olan bu besini her mevsim sofralarımızda görmek mümkün. Özellikle ülkemizin kuzey bölgesinin mutfağında balık çok büyük bir önem taşır. Hem tadına doyulmayan hem de oldukça olan balık besin değeri açısından da oldukça zengin bir yiyecektir. Balık Tüketiminin Faydaları ise saymakla bitmez. Uzmanların ve diyetisyenlerin şiddetle önerdiği bu besin her yaş grubundan insana hitap edecek faydalara sahiptir. Ayrıca balıktaki bazı mineraller koenzimler diğer besin türlerinde bulunmayabilir.

Balık Tüketiminin Faydaları

Denizlerden Sofralarımıza Balık

Tuzlu veya tatlı sularda yaşayan çeşit çeşit balık çeşidi bulunur. Hepsinin faydaları ve yararları benzer olsa da bazılarındaki vitaminlere ve takviyelere insan vücudunun daha fazla ihtiyacı vardır. Balık Tüketiminin Faydaları ise öncelikle balıkların yağlarında bulunan yapılar gereğince balık yemek gözlerimize, dişlerimize oldukça iyi gelir. Balık ayrıca bir makro proteindir ki bu özelliği ise kaslarımıza balığın iyi gelmesine sebep olur. Balık yemek kaslarımızın gerginliğini geçirmek için önemli bir besindir. Balık tüketimini artıran çoğu insanda ise geç yaşlanma görünüyor. Ayrıca balıklar göz sağlığımıza, kemik sağlımıza ve içinde bulunan düşük yağ oranından ötürü kalp ve dolaşım sistemi sağlımıza oldukça iyi gelir. Balığın içerdiği fosfor ise doğrudan sinir sistemini etkiler, sinir sistemimiz için elzem bir mineral olan fosfor balıklarda oldukça fazla miktarda bulunur.

Günün Her Öğününde Balık

Balık Tüketiminin Faydalarını öğrenen herkes haftada en az iki kere balık tüketimine başlıyor. Balık tadı oldukça güzel olan bir beyaz ettir. Beyaz etler tahıl gruplarıyla, ekşi sebzelerle kuşkonmaz, semiz otu ve misket limonu gibi, defne, ve nişasta ile iyi gitmektedir. Ancak ton balığı ve somon gibi biraz daha kırmızı renkteki balıklar yanlarında daha fazla nişasta veya yeşil yapraklı sebzelerden ister. Balık yemeye başlamak öğünlere balık eklemek insanların aynı zamanda öğünlerine balıkla iyi giden sağlıklı sebzeleri, sağlıklı meyveleri de hayatlarına dahil etmesine yol açıyor. Örneğin balık tüketiminin yoğun olduğu karadeniz bölgemizde yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi, limon, domates gibi oldukça yüksek miktarda c vitamini ve antioksidan içeren meyvelere de yönelmemizi sağlıyor. Tabii konu sadece yemek alışkanlıkları veya lezzet değil. Uzmanlar balık yemenin bir alışkanlık haline getirilmesini söylüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir