Youtube Türkiye

Youtube, bünyesinde video barındıran, video paylaşımına olanak sağlayan orijinal bir web sitesidir. Video paylaşımı ve izlenmesinin yanı sıra kişiler arası etkileşimi de sağlayan youtube popüler bir sosyal ağdır. Bilindiği kadarıyla 15 şubat 2005 yılında  Amerika Birleşik Devletlerinde  Paypal  bünyesinde çalışan 3 kişi tarafından kurulmuştur.  Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim isimli bu 3 kişi tarafından ABD’de kurulan youtube kısa zamanda milyonlarca aboneye ulaşmıştır. Youtube.com alan adının alınması ve faaliyete başlamasıyla resmen youtube’nin doğuşu başlamış oldu. Yıllar sonra büntesinde milyonlarca video barındıracak olan youtube’a ilk olarak video yükleyecek kişi sitenin kurucularından Jawed Karim olmuştur ve San Diego Hayvanat Bahçesi’nden Me at the zoo isimli bir içerik yüklemiştir.  Genel olarak video klipler, müzik klipleri, eğitici videolar, özgün kanallar vs. gibi içerikler bulunur. Aylık ziyaretçi sayısı 1 milyarı aşkın olan youtube dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal platformlarda ilk beşe girmeyi başarmıştır. Youtube platformunu dünyada en çok kullanan ülkeler ABD, Suudi Arabistan ve Çindir. Suudi Arabistanın bu sıralamada olmasının sebebi youtube türkiye ise  diğer sosyal platformların (twitter, instagram) sürekli yasaklanmasıdır.

Youtube Kullanım Şartları

Youtube’un kullanım şartları gereği telif hakkı izni alınmış videolar yüklenebir. Özellikle müzik ve film videolarında telif sıklıkla uygulanır. Telif hakları ellerinde bulunduran şirketler bu videoları silme hakkına sahiptirler. Özellikle pornografi, şiddet, tehdit veya nefret  ve saldırganlık içerikli videoların youtube’a yüklenmesi yasaktır. Uygunsuz içeriğe sahip videolar youtube tarafından incelenerek kaldırılır. Özellikle saldırganlık potansiyeli olan videolar 18 yaşın altındakilere izletilmez. Youtube bu tarz videoların izlenmesi için onay istemektedir. Youtube misyon olarak kişiye fırsat özgürlüğü, ifade özgürlüğü, aidiyet özgürlüğü ve bilgi edinme özgürlüğü fırsatı tanır çünkü youtube hem bir pazarlama hem de bilgi sistemidir. video search etme özelliği nedeniyle aynı zamanda youtube türkiye ülkemizin en büyük ikinci arama motorudur. 

Çalışma Sistemi

İlk zamanlar video formatı olarak flash video formatı kullanılmaktaydı. Videolar web sitesinden flash video olarak izlenmekteydi.  Bilgisayara ise dosya olarak inebilmekteydi. Eklenen videolar youtube tarafından otomatik olarak küçültülerek istenen formata dönüştürülüyor ve izleniyordu. 2008 yılında 480×360 piksel seçeneği eklenmiştir. Ve daha sonra ise 720p, 1080p ve 4K seçenekleri eklenmştir. Şu sıralar ise son teknoloji olan 8K kullanılmaktadır. youtube her türden video veya klip yüklenebilmektedir. Youtube üyeleri isterlerse videoları yorumlayabilmekte veya beğenip destek olabilmektedir. Kullanıcılar tarafından her yıl yaklaşık 65.000 video yüklenmekte ve 10 dakika da yaklaşık 100 saatlik video yüklenmektedir. youtube’u önemli yapan bir diğer unsur da google adsence üzerinden alınan reklamlar aracılığıyla abonelerinin para kazanıyor olmasıdır. Bu özellik kullanıcıları ve şirketleri youtube’da tutmakta ve markaların odağında olmaktadır. video tabanlı özellikleri ve görsel içeriklerinin yoğun olması sebebiyle diğer platformlara nazaran çok kullanılmakta ve ilgi görmektedir

Sosyal Etkisi

Youtube sayesinde tanınmış popüler olmuş kişiler de vardır. Youtube türkiye  her yıl milyonlarca kişi video yüklemekte belirli bir izleme oranına erişmektedir. Bunların arasında rekor kıran kişiler çıkmaktadır. Youtube başarılı müzisyenlerin yetişmesine de olanak sağlamıştır. Özellikle genç nesil arasından birçok kişi bu anlamda yükselmiştir. Youtube’daki videoları sayesinde tanınan kişilere youtuber veya youtube ünlüleri de denilmektedir. Her yıl yüzlerce farklı çeşitte kanal türemiştir. bunlardan bazıları komedi, müzik, uzman, klip vb şeklindedir. Bunlardan bazıları:

Psy  (Gangnam Style)

Brooke Brodack (Brookers)

Gürman Kardeşler

The Annoying Orange

PewDiePie

Youtube türkiye için https://www.youtubeturkiye.net/ tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.