En Çok Kazandıran 3 Meslek

Para kazanmanın giderek zorlaştığı dünyada en çok hangi mesleklerin kazandırdığı merak konusu haline geldi. Günümüzde çok sayıda bölümde iş imkanları oldukça kısıtlı hale gelmeye başladı. Bu nedenle gençler artık sevdikleri işi yaparak para kazanmaktan ziyade yüksek maaşı olan bir işte çalışmayı hedefliyor. Bunun için de hangi mesleklerin daha çok para kazandırdığını araştırıyorlar. Peki Türkiye’ de en çok para kazandıran meslekler hangileri gelin birlikte inceleyelim.

Noterlik

Yapılan araştırmalar Türkiye’de en çok para kazandıran mesleğin noterlik olduğunu gösteriyor. Birinci sınıf noterlerin, yıllık ortalama 300 bin TL kazandıkları söyleniyor. Noterler, yasaların onlara verdikleri yetkiyle özel ya da tüzel kişilerin belgelerine ve işlemlerine yasal gerçeklik kazandırırlar.

Bu mesleği yapabilmek için ilk şart, üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmaktır. Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve devlet memurluğuna engel teşkil edecek bir durumunun bulunmaması diğer önemli kriterler arasındadır.

Noter olmak isteyen kişiler avukatlık stajlarını tamamlamış ve avukatlık ruhsatlarını almış olmalıdırlar. Ardından, Adalet Bakanlığı’na noter olarak başvuruda bulunarak noter belgesini alıp, noterlik stajlarını da tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Uzman Doktorluk

Hepimizin bildiği üzere, sağlık her zaman varlığını sürdürecek bir sektördür. Uzman doktor olmak için gereken ilk şart, üniversitelerin 6 yıllık eğitim veren tıp fakültelerinden mezun olmaktır. Lisans eğitiminin ardından TUS’a girmeleri ve ilgili uzmanlık alanlarında eğitim almaları gerekmektedir.

Uzman doktorlar; ihtisas alanlarına bağlı olarak, kişilerin hastalıklarını tespit ve tedavi ederler ve gerekirse başka bir doktora yönlendirirler. Günümüzde uzman doktorların ortalama 130 bin TL kazandıklarını söyleyebiliriz.

Pilotluk

Pilotlar günümüzde en yüksek maaşı olan meslek grupları arasında yer almaktadır. Pilotların maaşları çalıştıkları havayolu şirketlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat bugün en düşük pilot maaşı 20 bin TL olarak bilinmektedir.

Pilot olmak için askeri ve sivil havacılık okullarında okumak gerekmektedir. Ayrıca, pilot olmak isteyen kişilerin zeka, beceri ve stres yönetiminin yüksek olması gerekmektedir. Eğitimi oldukça zor olan pilotluk bugün en havalı mesleklerden biri haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir